A duktil cölöp egy mélyalapozási megoldás, ahol az eljárás során kiszorításos, vibrációs módszerrel kerülnek beépítésre az altalajba 118 mm és 170 mm átmérővel és különböző falvastagsággal rendelkező csövek.
Általános alkalmazás
Folyamat
A munkaterület előkészítése és az alapozási sík kiemelése után, a kitűzött pontra egy előre legyártott cölöptalpba helyeznek el. Az öntöttvas duktilcsövek általában 5 méter hosszúak és toldóhüvellyel vannak ellátva. Az első csövet a cölöptalpba helyezik majd leverik kellő mélységig az altalajba. A többi csövet a leverés során egymás után egymáshoz illesztik. Az egyes cölöp szakaszokat -az általában forgó kotróra rögzített hidraulikus kalapáccsal - egész addig verik a fölbe, amíg a tervezett mélységet el nem érik vagy a terveztt ellenállás nem teljesül.
Injektálandó cölöpök esetén az első csövet a cölöptalphoz közel bevágják, hogy az itt kiáramló habarcs maradéktalanul kitölthesse a cső és a talaj közötti szabad teret. Átlagosan 200–370 mm átmérőt használatos a talajviszonyoktól függően.
A cölöpök telepítése után közvetlenül, az acél teherelosztó fejlemezeket rögzítik a tervezett szinten a csövek felső részére
Előnyök
Minőségbiztosítás
A Keller jelentős tapasztalattal rendelkezik az öntöttvas duktilcölöpök kivitelezése terén, hiszen az évek során már több millió folyóméternyi ilyen cölöpöt készített .
Az egyes cölöpök teherbírása az adott környezetben rögzített beverési értékek alapján szabályozható, biztosítva az optimális cölöphosszt. A beverési értékek és ezek utóelemzése alapján az egyes cölöpök teherbírása meghatározható.